گوهر سنگ ثنائی |
15913
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15913,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
q

صادرات سنگ کشور در پنج سال آینده؛ به دو میلیارد دلار افزایش می یابد

استان اصفهان رتبه نخست تولید و فرآوری سنگ را به خود اختصاص داده است که بخش عظیمی از این فعالیت در شهرک صنعتی محمودآباد انجام می‌شود، اما این روزها موضوع آلایندگی این شهرک و جلوگیری از فعالیت آن مورد توجه مسؤولان قرار گرفته است موضوعی که فعالان این صنعت آن ‌را رد می‌کنند.

خبرنگار ایسنا در گفت‌وگو با تعدادی از اعضای اتحادیه سنگ اصفهان به بررسی مشکلات این صنعت و موضوع آلایندگی آن پرداخته است. رییس اتحادیه سنگ اصفهان با بیان این‌که قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده از سنگبری‌ها نیازمند بررسی کارشناسی است، گفت: مطالبه مالیات بر ارزش افزوده از سنگبری‌ها به دلیل تحقق نیافتن وصول درصد مورد نظر از مشتریان غیرعقلانی است.

محمد دفاعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، اظهار کرد: استفاده از تکنولوژی‌های قدیمی، کمبود نقدینگی بخش تولید، رکود در بازار تولید ساختمان، تحریم، افزایش هزینه‌های جاری و کم توجهی دولت به مشکلات بخش خصوصی و وجود برخی قوانین دست و پاگیر و غیر الزامی در اداره‌ها باعث کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی این صنعت در سال‌های اخیر شده است. وی با تاکید بر این‌که ایران از نظر معادن سنگ کشوری غنی محسوب می‌شود، افزود: بخش خصوصی ۱۵ درصد فعالیت صنعت کشور را با تمامی مشکلات بر دوش خود به جلو می‌برد، اما آن بخش ۸۵ درصدی صنایع که از حمایت دولتی برخوردارند در صورت قطع این کمک‌ها لحظه‌ای دوام نخواهند آورد. رییس اتحادیه سنگ استان اصفهان تصریح کرد: مالیات بر ارزش افزوده‌ای که از کارخانجات سنگبری اخذ می‌شود هیچ مبنای منطقی و شرعی ندارد به این معنا که فروشنده مبلغ مالیات ذکر شده را به طور مستقیم از خریدار یا مصرف کننده بگیرد، اما سنگ فرآوری شده عمدتا به سایر استان‌ها به صورت امانت، صادر تا پس از فروش وجه آن توسط انباردار به صورت چک‌های یک تا دوساله پرداخت شود که در نتیجه، وصول مالیات مذکور از خریدار امکان پذیر نیست. دفاعی ادامه داد: به طور قطع در این نوع از فروش کسی قادر به دریافت مالیات بر ارزش افزوده نیست و مطالبه این نوع مالیات در ازای وجه گرفته نشده از شخص فروشنده کالا غیرمنطقی است، چراکه در حقیقت بدهکار اصلی خریدار کالا است و فروشنده ابزار اجرایی وصول آن را در اختیار ندارد. وی تاکید کرد: قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده از سنگبری‌ها نیازمند بررسی کارشناسی است و اگر دولت با بخش خصوصی همکاری کند این بخش تولید و اشتغال در کشور را ارتقا داده و آن را تنظیم می‌کند.

رییس اتحادیه سنگ استان اصفهان هم‌چنین در خصوص آلایندگی شهرک صنعتی محمودآباد که موجب ایجاد بحث‌ در بین مسؤولان شهر اصفهان شده است، اظهار کرد: اکثر واحدهای این صنعت دارای مجوز و پروانه بهره‌برداری از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و همچنین دارای تاییدیه از اداره محیط زیست هستند. در این خصوص یکی دیگر از اعضای هیئت رییسه اتحادیه سنگ اظهار کرد: متاسفانه دولت به تعهد خود در پرداخت سهم ۳۰ درصدی صنایع بعد از هدفمندی یارانه‌ها عمل نکرده است. هم‌چنین حسین حجازی، دبیر اتحادیه سنگ اصفهان نیز درباره مانع‌تراشی انتقال سنگبری‌های خیابان امام خمینی به شهرک محمود آباد به خبرنگار ایسنای منطقه اصفهان گفت: به دلیل ممنوعیت تردد کامیون‌های حامل سنگ، ۳۸ سنگبری فعال در این خیابان که هر کدام ۳۰ تا ۴۰ کارگر دارند مجبور به خروج از این محدوده شده‌اند. وی افزود: تعدادی از صاحبان این واحدهای صنعتی در حدود ۱۳ سال گذشته اقدام به خرید زمین در اطراف شهرک صنعتی محمودآباد کردند و جواز و پروانه بهره‌برداری فعالیت قانونی خود را نیز از دستگاه‌های مربوطه مانند سازمان صنایع، معادن و تجارت استان، اداره کل حفاظت محیط زیست و استانداری اخذ کرده‌اند اما متاسفانه شهرداری اجازه ساخت و ساز به این افراد را در این شهرک نمی‌دهد.

بدون ديگاه

نظردهی غیر فعال شده است